Question Details

[solved] Hummer Company uses manufacturing cells to produce its products (a cell is a manufacturing unit dedicated to the production of subassemblies or...


Hummer Company uses manufacturing cells to produce its products (a cell is a manufacturing unit dedicated to the production of subassemblies or products). One manufacturing cell produces small motors for lawn mowers. Suppose that the motor manufacturing cell is the cost object. Assume that all or a portion of the following costs must be assigned to the cell.

Required:

Classify each of the costs as a direct cost or an indirect cost to the motor manufacturing cell.

a.

Salary of cell supervisor

_________________

b.

Power to heat and cool the plant in which the cell is located

_________________

c.

Materials used to produce the motors

_________________

d.

Maintenance for the cell's equipment (provided by the maintenance department)

_________________

e.

Labor used to produce motors

_________________

f.

Cafeteria that services the plant's employees

_________________

g.

Depreciation on the plant

_________________

h.

Depreciation on equipment used to produce the motors

_________________

i.

Ordering costs for materials used in production

_________________

j.

Engineering support (provided by the engineering department)

_________________

k.

Cost of maintaining the plant and grounds

_________________

l.

Cost of the plant's personnel office

_________________

m.

Property tax on the plant and land

_________________




2.

Total Product Cost and Per-Unit Product Cost

Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $26,000 were put into production. Direct labor of $20,000 (10 workers x 100 hours x $20 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $70,000. By the end of the week, the company had manufactured 7,000 hockey sticks.

Required:

1. Calculate the total product cost for last week.
$ _________________

2. Calculate the per-unit cost of one hockey stick that was produced last week. Round your answer to the nearest cent.
$ _________________ per unit




3.

Prime Cost and Conversion Cost

Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $28,000 were put into production. Direct labor of $20,000 (10 workers x 100 hours x $20 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $51,000. By the end of the week, the company had manufactured 4,000 hockey sticks.

1. Calculate the total prime cost for last week.
$ _________________

2. Calculate the per-unit prime cost. Round your answer to the nearest cent.
$ _________________ per unit

3. Calculate the total conversion cost for last week.
$ _________________

4. Calculate the per-unit conversion cost. Round your answer to the nearest cent.
$ _________________ per unit




4.

Direct Materials Used in Production

Slapshot Company makes ice hockey sticks. On June 1, Slapshot had $40,000 of materials in inventory. During the month of June, the company purchased $117,000 of materials. On June 30, materials inventory equaled $56,000.

Required:

Calculate the direct materials used in production for the month of June.
$ _________________




5.

Cost of Goods Manufactured

Slapshot Company makes ice hockey sticks. During the month of June, the company purchased $121,000 of materials. Also during the month of June, Slapshot Company incurred direct labor cost of $159,000 and manufacturing overhead of $218,000. Inventory information is as follows:

Required:

1. Calculate the cost of goods manufactured for the month of June.
$ _________________

2. Calculate the cost of one hockey stick assuming that 18,000 sticks were completed during June. Round your answer to the nearest cent.
$ _________________ per hockey stick




6.

Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured

In March, Chilton Company purchased materials costing $13,000 and incurred direct labor cost of $18,000. Overhead totaled $35,000 for the month. Information on inventories was as follows:

March 1

March 31

Materials

$8,000

$8,400

Work in process

$1,700

$9,000

Finished goods

$6,000

$9,700

Required:

1. What was the cost of direct materials used in March?
$ _________________

2. What was the total manufacturing cost in March?
$ _________________

3. What was the cost of goods manufactured for March?
$ _________________




7.

Cost of Goods Sold

In March, Chilton Company purchased materials costing $42,000 and incurred direct labor cost of $11,500. Overhead totaled $84,000 for the month. Information on inventories was as follows:

Required:

What was the cost of goods sold for March?
$ _________________


Hummer Company uses manufacturing cells to produce its products (a cell is a manufacturing unit dedicated to the production of subassemblies or products). One manufacturing cell produces small motors for lawn mowers. Suppose that the motor manufacturing cell is the cost object. Assume that all or a portion of the following costs must be assigned to the cell.

 

Required: Classify each of the costs as a direct cost or an indirect cost to the motor manufacturing cell.

 

a. Salary of cell supervisor b. Power to heat and cool the plant in which the cell is located c. Materials used to produce the motors d. Maintenance for the cell's equipment (provided by the maintenance department) e. Labor used to produce motors f. Cafeteria that services the plant's employees g. Depreciation on the plant h. Depreciation on equipment used to produce the motors i. Ordering costs for materials used in production j. Engineering support (provided by the engineering department) k. Cost of maintaining the plant and grounds l. Cost of the plant's personnel office m. Property tax on the plant and land 2.

 

Total Product Cost and Per?Unit Product Cost

 

Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $26,000 were put into production. Direct labor of $20,000 (10 workers x 100 hours x $20 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $70,000. By the end of the week, the company had manufactured 7,000 hockey sticks.

 

Required: 1. Calculate the total product cost for last week.

 

$ _________________ 2. Calculate the per?unit cost of one hockey stick that was produced last week. Round your answer to the nearest cent.

 

$ _________________ per unit 3.

 

Prime Cost and Conversion Cost

 

Slapshot Company makes ice hockey sticks. Last week, direct materials (wood, paint, Kevlar, and resin) costing $28,000 were put into production. Direct labor of $20,000 (10 workers x 100 hours x $20 per hour) was incurred. Manufacturing overhead equaled $51,000. By the end of the week, the company had manufactured 4,000 hockey sticks.

 

1. Calculate the total prime cost for last week.

 

$ _________________ 2. Calculate the per?unit prime cost. Round your answer to the nearest cent.

 

$ _________________ per unit

 

3. Calculate the total conversion cost for last week.

 

$ _________________ 4. Calculate the per?unit conversion cost. Round your answer to the nearest cent.

 

$ _________________ per unit 4.

 

Direct Materials Used in Production

 

Slapshot Company makes ice hockey sticks. On June 1, Slapshot had $40,000 of materials in inventory. During the month of June, the company purchased $117,000 of materials. On June 30, materials inventory equaled $56,000.

 

Required: Calculate the direct materials used in production for the month of June.

 

$ _________________ 5.

 

Cost of Goods Manufactured

 

Slapshot Company makes ice hockey sticks. During the month of June, the company purchased $121,000 of materials. Also during the month of June, Slapshot Company incurred direct labor cost of $159,000 and manufacturing overhead of $218,000. Inventory information is as follows: Required: 1. Calculate the cost of goods manufactured for the month of June.

 

$ _________________ 2. Calculate the cost of one hockey stick assuming that 18,000 sticks were completed during June. Round your answer to the nearest cent.

 

$ _________________ per hockey stick 6.

 

Direct Materials Used, Cost ofGoods Manufactured

 

In March, Chilton Company purchased materials costing $13,000 and incurred direct labor cost of $18,000.

 

Overhead totaled $35,000 for the month. Information on inventories was as follows:

 

March 1 March 31 Materials $8,000 $8,400 Work in process $1,700 $9,000 Finished goods $6,000 $9,700 Required: 1. What was the cost of direct materials used in March?

 

$ _________________ 2. What was the total manufacturing cost in March?

 

$ _________________ 3. What was the cost of goods manufactured for March?

 

$ _________________ 7. Cost of Goods Sold

 

In March, Chilton Company purchased materials costing $42,000 and incurred direct labor cost of $11,500.

 

Overhead totaled $84,000 for the month. Information on inventories was as follows: Required: What was the cost of goods sold for March?

 

$ _________________

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Jan 30, 2021

PRICE: $15

Solution~000101787.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $15

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free solution (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Jan 30, 2021

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN A DEADLINE.

Order Now